Метою нашого невеликого задачника е закрiплення знань з астрономii i фiзики.
Любителi астрономii зможуть перевiрити своi знання в рiзних роздiлах астрономii.
Завдання подiленi на п'ять груп, якi рiзняться за характером i складнiстю.
Запитання з загальноi астрономii - вмiщують запитання описуючого характеру астрономiчних явищ, з iсторii астрономii, з знань зоряного неба i Сонячноi системи.
Задачi i запитання для допитливих - цi завдання можна виконати, використовуючи
знання з загальноi географii i фiзики.
Задачi пiдвищеноi складностi потребують грунтовних знань з астрономii, а також додаткових знань, якi можна одержати з календаря-довiдника чи з лiтератури, список якоi наведено в кiнцi довiдника.
В деяких задачах не подаються даннi необхiднi для iх рiшення. Це зроблено навмисно з метою , що читач самостiйно знайде необхiднi даннi з нашого довiдника, або виконае нескладнi вимiрювання для iх одержання. Зрозумiло, що всi величини, якi необхiднi для розв'язання задач необхiдно брати з однаковою точнiстю. Так якщо координати мiсця взяти з точнiстю до 1´ то нема сенсу брати координати зорi з точнiстю 1" , як вони поданi в каталозi зiр.
В кiнцi календаря-довiдника наведенi вiдповiдi до запропонованих задач. Якщо вiдповiдь на запитання чи задачу, на наш погляд, не викличе у читача складностi, або ii можна знайти в довiднику чи перевiрити, виконавши нескладнi спостереження, то для цих вправ вiдповiдi не наводяться. Частина завдань взята iз збiрника Б.А.Воронцов-Вельямiнов "Сборник задач и практических упражнений по астрономии" изд. Наука.
Запитання з загальноi астрономii
- Яка найбiльша планета Сонячноi системи? найменша?
- Хто з астрономiв вiдкрив планету Уран?
- Яка зоряна величина Полярноi зорi?
- Зростае чи зменшуеться Мiсяць, коли опуклiсть його серпа розташована праворуч вiд дiаметра, з'еднуючого кiнцi серпа? Коли вона розташована лiворуч вiд цього дiаметра? (Спостерiгач знаходиться в пiвнiчнiй пiвкулi).
- Яке сузiр'я складаеться з двох окремих частин?
- Якi ознаки вiдрiзняють часткове затемнення Мiсяця вiд його звичайних фаз?
- В якому сузiр'i знаходиться Пiвденний полюс свiту?
Задачi i запитання для допитливих
- На якiй вiдстанi вiд ока необхiдно помiстити копiйку щоб вона як раз закрила собою Мiсяць або Сонце? Середнiй кутовий радiус Мiсяця чи Сонця дорiвнюе 15´30".
- Потяг рухаеться вздовж земного екватора без зупинок iз швидкiстю 100 км/год. За який час вiн обiйде навколо Землi?
- Чи може вiдбутися проходження Марса по диску Сонця? проходження Меркурiя? проходження Юпiтера?
- Яке значення мае швидкiсть Землi навколо Сонця, якщо уявити що цей рух вiдбуваеться рiвномiрно по колу радiус якого дорiвнюе 1 астрономiчноi одиницi?
- Чи може вiдбутися покриття Юпiтера Мiсяцем пiд час затемнення Мiсяця? Венери?
Задачi з фiзики з елементами астрономii
- Рiзниця довгот двох мiсць дорiвнюе рiзницi якого часу - сонячного чи зоряного?
- Середнiй сонячний хронометр виставлено по точному часу в Харковi перевезений у Львiв. Яка у нього буде поправка вiдносно львiвського середнього часу?
- З якою швидкiстю рухаеться Киiв внаслiдок добового обертання Землi?
- На якiй широтi вiдхилення до сходу тiла, яке падае з деякоi висоти буде найбiльшим?
- Визначити радiус Землi, якщо з гори висотою 1400 м пониження горизонту складае 1°12´ Рефракцiю в земнiй атмосферi не враховувати.
- Яка величина вiдцентрового прискорення тiла, яке знаходиться на земному екваторi на рiвнi моря?
Задачi з астрономii
- Коли (приблизно) сходить зоря, яка мiсяцем ранiше сходила о 22 годинi?
- Зобразити на кресленнi небесну сферу: 1) в проекцii на площину горизонту; 2) в проекцii на площину екватора; 3) в проекцii на площину меридiана.
- Визначити зенiтну вiдстань полюсу свiту в Киевi? в своему мiстi?
- Полярна зоря знаходиться вiд полюсу свiту на вiдстанi 58´. Чому дорiвнюе ii схилення?
- Чому дорiвнюе годинний кут i азимут зенiту?
- Прямi пiднесення зiрок, дорiвнюють 284°15´17", 17°57´01", 191°13´59", визначити в годинах, хвилинах i секундах.
- Чому дорiвнюе мiсцевий зоряний час, якщо зоря що мае пряме пiднесення a1 = 3h59m50s знаходиться в годинному кутi t1 = 87°03´18", в той час як друга зiрка, що мае a2 =19h50m35s мае годинний кут t2 = 209°21´54", а третя зiрка a3 = 11h25m17s на той час мае схiдний годинний кут t3 = -24°18´31"?
- Який годинний кут буде мати зiрка, пряме пiднесення якоi дорiвнюе 5h01m36s, як що на той час зоря що мае a = 15h07m22s знаходиться в годинному кутi t = 245°51´45"?
- Якщо застосовувати окуляр з об'ективом що мае фокусну вiдстань 1м одержуемо збiльшення в 50 разiв. Яке збiльшення дае той самий окуляр з об'ективом, що мае фокусну вiдстань 5м?
Задачi пiдвищеноi складностi
- Який буде Киiвський час в момент верхньоi кульмiнацii зорi Спiка a Vir в Киевi 22 березня 2005 р?
- Визначити вiдстань мiж зiрками Вега i Альтаiр уздовж дуги великого кола, що проходить через цi зорi. a Lyr (a = 18h36m56s.3, d = +38°47´01"), a Aql (a = 19h50m47s.0, d = +8?52?06?).
- Обчислити зенiтну вiдстань i азимут Регула a Leo (a = 10h08m.4, d = +11°58´) в Киевi (l = 2h02m.0, j = 50°27´) для моменту зоряного часу s = 5h23m.8.
- В Чернiговi 8 вересня 2004 р. о 21 год 30 хв за Киiвським часом спостерiгався об'ект на висотi 49°24´ в азимутi 260°40´. Обчислити екваторiальнi координати i визначити що це був за об'ект?
|